Ultra Strona Główna UltraHityAutomatyczne badanie szczelności samochodowych zbiorników paliwowych "Nie ma takich spoin,
których nie zbadałby
sprzęt firmy Ultra"
 
[wersja polska] [english version]
Automatyczne badanie szczelności samochodowych zbiorników paliwowych

Automatyczne badanie szczelności samochodowych zbiorników paliwowych przy użyciu wielokanałowego defektoskopu MultiCUD


Firmy produkujące samochody, coraz częściej wymagają zautomatyzowanego, na poziomie produkcji, badania szczelności zbiorników paliwowych. Badanie takie polega na umieszczeniu w wannie z wodą zbiornika, wypełnionego sprężonym powietrzem. Następnie wykonywane jest kilka ruchów zbiornikiem pod wodą w celu uwolnienia pęcherzyków powietrza, znajdujących się na powierzchni zbiornika. Wtedy dopiero można rozpocząć badanie, polegające na obserwacji przestrzeni ponad zbiornikiem w poszukiwaniu uwalniających się pęcherzyków powietrza.
Urządzenie ultradźwiękowe ma za zadanie obserwować całą przestrzeń, gdzie mogą pojawić się pęcherzyki powietrza i sygnalizować wykrycie takowych. Aby mieć pewność, że żaden pęcherzyk powietrza nie przejdzie niezauwarzony, konieczne jest spełnienie czterech warunków:

  • głowice ultradźwiękowe muszą zapewnić całkowite wypełnienie polem ultradźwiękowym powierzchni nad zbiornikiem,
  • głowice ultradźwiękowe muszą działać w pełni równolegle,
  • czułość układu musi być dostatecznie duża, aby wykryć pojedyńczy pęcherzyk powietrza,
  • układ musi działać na tyle stabilnie, aby nie powodował fałszywych alarmów.

Zakład Ultra opracował urządzenie do automatycznego wykrywania nieszczelności zbiorników paliwowych - UltraBulki. Układ ultradźwiękowy oparty jest na nowoczesnym defektoskopie wielokanałowym MultiCUD oraz bloku głowic w liczbie zależnej od rozmiarów badanego zbiornika. Głowice działają w pełni równolegle, dzięki czemu urządzenie bezbłędnie wykrywa pęcherzyki powietrza nawet tak małe, że cięzko je dostrzec gołym okiem. UltraBulki mogą być dostosowane do badań różnych zbiorników. Urządzenie może być częścią układu automatyki przemysłowej.
Poniższe zdjęcia przedstawiają testy laboratoryjne urządzenia UltraBulki, a schemat przedstawia zasadę działania ultradźwiękowego testera szczelności.


This Porta-generated SimpleViewer album requires Adobe Flash ver. 7 (or newer).