Ultra Strona Główna UltraHity Symulacje badań ultradźwiękowych "Nie ma takich spoin,
których nie zbadałby
sprzęt firmy Ultra"
 
[wersja polska] [english version]
Symulacje badań ultradźwiękowych

Symulacje badań ultradźwiękowych

Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem wersji demonstracyjnej prosimy o wysłanie na adres: symul@ultra.wroclaw.pl swoich danych kontaktowych.

ZBM Ultra prezentuje program do symulacji - symulator badań ultradźwiękowych - Symul. Symulowanie badań pozwala zobaczyć wszystko to na co nie pozwala wyobraźnia. W programie jest możliwość stworzenia dowolnego modelu badanej konstrukcji. Daje to możliwość obserwacji wiązki ultradźwiękowej w tym obiekcie, a w wyniku tego pozwala na prawidłowe zaprojektowanie badania ultradźwiękowego. Symul jest znakomitym narzędziem do symulacji badania we wszystkich przypadkach. Możliwe jest stworzenie nietypowych obiektów - spoin, które uchodzą za niemożliwe do badania. Dzięki programowi możemy zweryfikować tą tezę.Wprowadzenie do programu Symul
(film z dźwiękiem, pobierz na dysk)


Na przedstawionym filmie pokazano najprostszy przypadek, który ilustruje oczywiste ograniczenie - że wykrywanie groźnych wad płaskich jest możliwe tylko przy spełnieniu warunku prostopadłości padania wiązki.
W praktyce badań to ograniczenie bywa ignorowane, na ogół z braku odpowiedniego sprzętu (głowice o odpowiednim kącie). Ograniczenie to bywa niestety ignorowane nawet wtedy, kiedy kąty ukosowania elementów łączonych są doskonale znane i dotyczą masowej produkcji.Przykład symulacji badania ultradźwiękowego w programie Symul
(film z dźwiękiem, pobierz na dysk)


W pokazanym obiekcie spoinę najłatwiej badać głowicą normalną.
Przy bardziej złożonych obiektach prawidłowe zaprojektowanie badania, bez narzędzia jak Symul wydaje się niemożliwe. Ponadto niemożliwa jest odpowiedź na częste pytanie: "W którym miejscu jest wykryta wada?".Obsługa programu:


Ustawienia głowicy (kąt, rozbieżność wiązki)


Wybór obiektu


Parametry symulacji
Przykłady symulacji w programie Symul