Defekotoskopy ultradźwiękowe wykrywają wady wyrobów i kontrukcji, co zapobiega występowaniu awarii. Opracowaliśmy rewolucyjną konstrukcję defektoskopu ultradźwiękowego CUD, która rozszerza możliwości typowych aparatów o innowacyjne funkcje. Projekt, wykonanie i oprogramowanie urządzenia w całości wykonywane jest przez ZBM ULTRA, w związku z tym istnieje możliwość dopasowania jego funkcjonalności do indywidualnych potrzeb klienta. Defektoskop CUD posiada liczne usprawnienia wykorzystywane w badaniach połączeń spawanych, odlewów, odkuwek, pomiarów grubości czy wyznaczania stałych sprężystości. Do urządzania przygotwaliśmy dedykowane oprogramowanie, które prowadzi operatora krok po kroku przez proces badania. Znacznie ułatwia to i przyspiesza to proces badania powtarzalnych elementów, takich jak osie i wieńce kół kolejowych zestawów kołowych.
dotykowy ekran kolorowy
cztery niezależne kanały
dwa niezależne markery (bramki)
czas pracy baterii – 28 godzin
możliwość implementacji dedykowanego oprogramowania prowadzącego operatora przez proces badania i automatycznej generacji raportu
komunikacja WiFi z komputerem
katalogi głowic, materiałów i nastawień defektoskopu
łatwość obsługi
jasny ekran widoczny również w pełnym słońcu i pod dowolnym kątem
gwarancja 24 miesiące
Defektoskop CUD jako jedyny posiada skaner ultradźwiękowy przeznaczony do badań doczołowych połączeń spawanych zgodnie z PN-EN ISO 11666 i PN-EN ISO 17640. W rozwiązaniu tym wykorzystywane są jednocześnie trzy kanały aparatu. Głowica badawcza posiada wbudowany odbiornik fal powierzchniowych. Głowica dodatkowa, która je generuje umieszczana jest na początku badanego złącza. Dzięki temu w trakcie wykonywania badania defektoskop posiada możliwość określenia położenia głowicy badawczej. W efekcie możliwa jest dokładna lokalizacja wykrywanych nieciągłości. Defektoskop zapisuje cały przebieg badania, co pozwala na generację raportu wraz z automatyczną oceną wskazań. Przyjmuje ona postać Sonogramu – „mapy” wykrytych nieciągłości.
ZBM ULTRA oferuje jedyną uznaną przez Urząd Dozoru Technicznego procedurę badań cienkich połączeń spawanych o grubościach od 2 do 8 mm – IBUS-TD.
Użytkownikom defektoskopów typu CUD przyznawany jest 25% rabat na wykorzystywane w procedurze IBUS-TD dedykowane głowice typu Tandem.
Użytkownicy naszych defektoskopów CUD mają do dyspozycji liczne funkcje, które znacznie ułatwiają badania powtarzalnych elementów. Do badań odlewów często używane są dwa markery (bramki) z niezależnymi wzmocnieniami. Natomiast badanie elementów o skomplikowanych kształtach kilkoma głowicami może być przyspieszone poprzez wykorzystanie wielokanałowości defektoskopu CUD – zmiana głowicy i ustawień aparatu odbywa się poprzez naciśnięcie jednego przycisku.
Defektoskop CUD posiada zaaplikowaną funkcję grubościomierza – nie ma więc potrzeby zakupu kolejnego urządzenia do wykonania prostych pomiarów grubości. Aparat sam dobiera wzmocnienia i na podstawie analizy kilku odbitych ech podaje wynik pomiaru z dużą dokładnością.
Prezentowany defektoskop CUD jest w całości zaprojektowany i wykonany przez ZBM ULTRA. W związku z tym istnieje możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb klienta poprzez rozbudowę oprogramowania. Przykładowo opracowano metodykę wyznaczania stałych sprężystości materiałów na podstawie pomiarów prędkości rozchodzenia się fal podłużnych i poprzecznych.